Studia za granicą

Studia za granicą to marzenie wielu osób. Dzięki możliwości otrzymania stypendiów lub kredytów na ten cel dla wielu osób stało się to marzenie bardzo realne. Jednak, by uczyć się na zagranicznej uczelni trzeba się dobrze przygotować.

Co jest potrzebne, by studiować za granicą?

Studia za granicą wymagają przede wszystkim dostosowania się do kryteriów naboru, jakie panują w danym kraju. W przypadku studiów w USA należy zdać amerykańską maturę SAT oraz stworzyć odpowiednią teczkę z dokumentami, a także zdać rozmowę kwalifikacyjną. By wybrać się na studia w Anglii natomiast trzeba dowiedzieć się, jakie czekają nas egzaminy. Na Oxford wymagane są egzaminy BMAT oraz TSA. Na szczęście w Polsce można zapisać się na odpowiednie kursy, które do tego przygotowują.

Studia za granicą – język to podstawa

Najważniejszą umiejętnością, potrzebną za granicą, jest jednak umiejętność komunikowania się w odpowiednim języku. By przygotować się wyjazdu warto pomyśleć o zdobyciu certyfikatu językowego. Może on być potrzebny również w czasie rekrutacji na daną uczelnię lub zwolnić nas ze zdawania egzaminu językowego.

Studia za granicą – co warto sprawdzić?

By wyjechać na studia za granicą przygotowania warto rozpocząć co najmniej dwa lata wcześniej. Konieczny może być kurs języka, także specjalistyczny z danego zakresu tematycznego, np. kurs angielskiego dla prawników lub lekarzy. Należy sprawdzić także, kiedy na danej uczelni rusza rekrutacja i jakie są wymogi dla obcokrajowców. Załatwić należy także formalności związane z pobytem w danym kraju. O ile na terenie Unii Europejskiej nie są one znaczne, o tyle, by wyjechać na studia do Stanów Zjednoczonych trzeba mieć wizę oraz zapewnione źródło utrzymania. Część studiów za granicą jest płatna.