Czy każdy może napisać własną książkę?

Czy każdy może napisać własną książkę?

Marzysz o napisaniu i wydaniu własnej książki, ale zastanawiasz się, czy to na pewno dla ciebie? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł! Zastanowimy się, czy każdy może napisać własną książkę i jakie trzeba mieć umiejętności czy zasoby, aby ukończyć swoje pierwsze dzieło z powodzeniem.

Kto może napisać własną książkę?

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule: własną książkę może napisać absolutnie każdy! Wszystko jest kwestią wytrwałości, chęci, wolnego czasu i konkretnego pomysłu na autorskie dzieło. Nie musisz być znanym i rozpoznawalnym autorem, aby pisać książki. W końcu każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę z literaturą i każdy zasługuje na szansę! Pamiętaj jednak, że pisanie własnej książki nie ogranicza się jedynie do spisywania swojego doświadczenia bądź wykreowanej historii. To proces dużo bardziej skomplikowany, który wymaga od autora zaangażowania i poczynienia konkretnych kroków, by finalnie dzieło było gotowe do publikacji.

Jak ukończyć swoje dzieło?

Wielu autorów rozpoczęła pisanie swojej pierwszej książki, ale nigdy jej nie ukończyło. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być wiele. Jednym z nich jest wiara w sens podjętej inicjatywy i zapał do tworzenia. Niestety, ale wielu (szczególnie początkujących pisarzy) ma z tym duży problem. Innych twórców spotyka z kolei tzw. blokada pisarska. Kluczem do sukcesu jest wytrwałość, upór w działaniu i konsekwencja. Czasem wystarczy pisanie kilku stron dziennie, aby po kilku miesiącach dysponować już pełnym, gotowym do dalszego opracowywania materiałem. Dobrym rozwiązaniem jest również stworzenie skrupulatnego planu pracy wraz ze szczegółowym harmonogramem.

Wydanie własnej książki

Własną książkę może zatem napisać każdy, ale czy na pewno każdy może ją opublikować? To kwestia dużo bardziej skomplikowana, ponieważ aby wydać własne dzieło konieczne jest albo nawiązanie współpracy z profesjonalnym wydawnictwem, albo zebranie środków na samodzielne pokrycie wszystkich kosztów z tym związanych. Jeśli bardziej interesuje cię ta druga opcja, poczytaj o tzw. selfpublishingu. Wcześniej dowiedz się również, ile kosztuje druk książki, jakie masz możliwości jej późniejszej promocji i dystrybucji. Koniecznie poszukaj również doświadczonych podwykonawców takich jak m.in. redaktor, korektor czy grafik. Wydanie własnej książki to nie lada wyzwanie, ale jeśli już ją napiszesz, zdecydowanie warto stanąć na jego wysokości. W przeciwnym razie twoje dzieło będzie kurzyło się w szufladzie, podczas gdy mogłoby sprawić radość wielu osobom!