Egzamin FCE (B2 First) – jak się do niego przygotować?

Egzamin FCE (B2 First) – jak się do niego przygotować?

Przed Tobą egzamin FCE (B2 First), jednak nie wiesz, jak się do niego przygotować? Ilość materiałów sprawia, że nie wiesz, od czego zacząć? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. W naszej publikacji podpowiadamy, jak rzetelnie przygotować się do egzaminu, tak aby nie sprawiał on najmniejszego problemu. Zapraszamy do lektury!

Przygotuj strategię

Zanim zaczniesz przygotowywać się do egzaminu FCE (B2 First), przygotuj odpowiedni plan, dzięki któremu osiągniesz sukces. Przede wszystkim zastanów się, jakie zagadnienia egzaminacyjne są dla Ciebie łatwe, a które wymagają podszlifowania. Z jednej strony to prosta czynność, jednak wiele osób nie umie zidentyfikować swoich słabych stron językowych przed egzaminem.

W pierwszej kolejności przeanalizuj wcześniejsze arkusze egzaminacyjne. Dobrym sposobem, pozwalającym zweryfikować słabości językowe jest wykonanie próbnego testu. Można go zrealizować wygodnie online. Przygotuj sobie dogodne warunki, aby napisać test. Po sprawdzeniu wyników będziesz wiedzieć, ile brakuje Ci do celowanego wyniku. W ramach testu możesz zrealizować zarówno część pisemną, jak i ustną (wtedy warto siebie nagrać).

Przed chęcią zapisania się na egzamin warto także zastanowić się nad własnym obłożeniem czasowym. Wybór odpowiedniego terminu, w którym chcemy podejść do egzaminu, musi być odpowiednio przemyślany, tak abyśmy byli pewni, że zdamy egzamin. W innym razie nie warto na siłę podchodzić do egzaminu.

Odpowiednie materiały dydaktyczne

Proces nauki przed podejściem do egzaminu jest kluczowy. Przygotowanie do FCE musi być przemyślane pod kątem edukacyjnym. Szlifowanie słabych stron językowych można dokonać za pomocą ćwiczeń, rozwiązując zadania egzaminacyjne. Oceń realnie swoje możliwości i wzmacniaj swoje słabe umiejętności. W czasie przygotowania do egzaminu nie warto skupiać się jedynie na osiągnięciu wyniku. Zwróć uwagę również na formuły i charakter poszczególnych części egzaminacyjnych. Uskuteczniając taką strategię na egzaminie, nic Cię nie zaskoczy.

Zwróć uwagę na słownictwo i gramatykę

Wspominaliśmy wyżej, że egzamin składa się z kilku części. Z tego względu na egzaminie będziesz miał do czynienia z gramatyką i słownictwem, którego nie zawsze słychać na co dzień w Anglii. Egzamin ma ogromny charakter formalny, tak więc ewentualne błędy nie zostaną wybaczone. Dlatego koniecznie poćwicz powyższe aspekty językowe za pomocą sprawdzonych książek tj. Grammar and Vocabulary for Cambridge First i Language Practice for First. Na uwagę zasługuje również Grammar and Vocabulary for First and First for Schools.