Ile kosztuje wydanie książki?

Ile kosztuje wydanie książki?

Ile kosztuje wydanie książki” – to bardzo częste pytanie padające z ust osób chcących wydać książki lub zwykłych czytelników. Pytanie wydaję się banalne, jednak w rzeczywistości jest bardzo kłopotliwe. Wszystko dlatego, że koszty wydania książki zależą od wielu czynników. Poniżej przybliżamy całą problematykę.

Jakie czynniki determinują koszty wydania książki?

Odpowiedź na pytanie „ile kosztuje wydanie książki” nie jest takie proste, ponieważ koszty zależą od dwóch głównych czynników – opłaty za korektę i redakcję tekstu oraz opłaty za wydruk i oprawy. Koszt wynikające z przygotowań do druku danych książek jest niezależny od nakładu produkcyjnego. Samo natomiast wydrukowanie kształtuje przede wszystkim liczba wydanych sztuk. Podsumowując, im większy nakład, tym detaliczna cena za jedną książkę jest niższa. Wycena napisanego dzieła przez specjalistów wynosi ok. 3500-4000 zł. W ramach takiej usługi specjaliści dokonują korekt i redakcji publikacji, projektują okładki i bezbłędny skład komputerowy. Taki wydatek można zminimalizować lub pominąć, jeśli decydujemy się na samodzielną redakcję tekstu lub mamy znajomego redaktora. Wtedy pozostają jedynie koszty samego druku.

Ile trzeba zapłacić za wydrukowanie książki?

Koszt samego druku zależy od ilości nakładu, rodzaju okładki (miękka lub twarda), liczby stron, kolorystyki oraz rodzaju użytego papieru. Istotny jest również format oraz rodzaj oprawy. Wiele autorów decyduje się jedynie na wydanie zaledwie kilkunastu sztuk. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku wydania tomików, które mają sentymentalny charakter. Niestety czasami takie wydanie nie jest możliwe, ponieważ wiele wydawnictw określa minimalną liczbę egzemplarzy, jaką trzeba wydać. Z tego względu, jeśli chcemy wydać zaledwie kilka sztuk, dobrze jest wybrać wydawnictwo, które zwyczajnie na to pozwala.

Ile zatem kosztuje wydrukowanie jednego egzemplarza. Najtańszy jest druk książek w oprawie miękkiej. Druk w formacie A5 kosztuje jedynie 8 zł za sztukę przy nakładzie 15 sztuk. Oczywiście im większy nakład, tym cena za druk jednego egzemplarza sukcesywnie spada.

Szacowanie kosztów wydania książki na podstawie kalkulatora online

Od paru lat w sieci pojawiły się dedykowane kalkulatory umożliwiające obliczenie kosztów wydania książki. Tym samym możemy dzięki takiemu kalkulatorowi sami sobie precyzyjnie odpowiedzieć „Ile kosztuje wydanie książki”. Takie kalkulatory obliczają wydatki na podstawie trzech czynników tj. liczba znaków, liczba stron oraz nakład. Nie da się ukryć, że to bardzo duże udogodnienie dla początkujących pisarzy.