Jak przygotować dziecko do rozpoczęcia roku szkolnego?

Jak przygotować dziecko do rozpoczęcia roku szkolnego?

Zbliżające się rozpoczęcie roku szkolnego to stresująca sytuacja, zarówno dla rodzica, ale przede wszystkim dla dziecka.  Rozpoczęcie nauki wiąże się z wieloma zmianami. Warto zatem odpowiednio przygotować naszą pociechę do zbliżającej się nowej rzeczywistości. Jak zatem rozpocząć przygotowania dziecka do rozpoczęcia roku szkolnego? Podpowiadamy!

Zmiana codziennej rutyny

W wakacje dziecko ma zdecydowanie więcej swobody. Nie ma chociażby obowiązku wstawania o wyznaczonej godzinie. Dzieci, nawet jeśli wstaną wcześnie, poranek spędzają w piżamach. Dłuższy dzień sprawia też, że chodzą spać później, niż zwykle. Może to stać się problematyczne w momencie, kiedy dziecko rozpocznie naukę w szkole. Konieczne będzie wtedy wczesne wstawanie, aby zdążyć na lekcje oraz wczesne kładzenie się spać. Warto zatem jakiś czas przed rozpoczęciem roku szkolnego wprowadzić odpowiednią rutynę dnia. Wcześniejsze położenie się do łóżka, poranne wstawanie, ubieranie się, jedzenie śniadania - to wszystko może pomóc dziecku w późniejszym szykowaniu się do szkoły.

Zapoznanie dziecka z drogą do szkoły oraz planem lekcji

Przed rozpoczęciem roku szkolnego warto wybrać się z dzieckiem na spacer, aby zobaczyło, jak dokładnie wygląda droga do szkoły, jak wygląda budynek oraz teren wokół niego. To pozwoli dziecku nieco oswoić się z nową sytuacją, która niedługo nastąpi. Warto również porozmawiać z dzieckiem na temat tego, jak wygląda standardowy dzień w szkole. Doskonałym pomysłem będzie również omówienie planu lekcji. W tym przypadku możemy opowiedzieć dziecku, jakich ciekawych rzeczy dowie się podczas zajęć, ile będzie trwała lekcja, jakie zajęcia dodatkowe oferuje szkoła oraz opowiedzieć o zabawach z rówieśnikami w trakcie przerw. Taka rozmowa z pewnością zainteresuje dziecko oraz pozwoli mu lepiej zapoznać się z tym, co go czeka, gdy rozpocznie naukę w szkole. Pomoże to także zniwelować stres związany ze znalezieniem się w nowej sytuacji.

Szkolna wyprawka

Przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego warto rozpocząć od skompletowania wyprawki. W tym celu każdy rodzic powinien przede wszystkim zapoznać się z wymogami szkoły. Na stronie internetowej z pewnością znajdziemy informację na temat tego, co powinniśmy kupić. Warto zatem odwiedzić sklep, w którym znajdziemy wszelkie artykuły biurowe oraz szkolne i zaopatrzyć się we wszystko czego potrzebujemy. Z pewnością niezbędne będą zeszyty, pióro, kredki, farby, piórnik oraz tornister. Na takie zakupy warto zabrać ze sobą dziecko, aby mogło wybrać wszelkie akcesoria.