Najlepsze umiejętności na przyszłość

Najlepsze umiejętności na przyszłość

Nie można nie odnieść wrażenia, że edukacja często nie daje nam wiedzy użytecznej do wyzwań stawianych przez przyszłość. Dotyczy to każdego jej etapu - po szkole podstawowej i liceum nie posiadamy nawet bogatej wiedzy ogólnej, natomiast nawet profilowane studia stanowią wielokrotne powtarzanie materiału, który najczęściej nie znajduje odzwierciedlenia w życiu zawodowym.

Na własną rękę

Właśnie z tego powodu cały czas rośnie zainteresowanie na dokształcanie się w wielu aspektach. Wielokrotnie mówi się o korepetycjach z angielskiego lub innego języka obcego. Znajomość lingwistyczna przydaje się zarówno w pracy, jak i podczas wyjazdów za granicę w celach turystycznych. Nie zawsze jednak musimy wydawać dużą część swojej pensji na chęć dokształcania się. Czasami wystarczy zgłosić się do pracodawcy o możliwości dotyczące rozwoju własnych umiejętności praktycznych. Firma bardzo często zgadza się na takie szkolenia. Co więcej, specjalne fundusze pracownicze pozwalają pracodawcy pokryć cały koszt kursu, dzięki czemu po zaledwie kilku dniach ma pracownika o znacznie wyższych umiejętnościach.

Technologia na pierwszym miejscu

Nie trzeba być Billem Gatesem, aby dostrzec branżę z największymi perspektywam na przyszłość. Rozwój technologiczny dostrzegamy na każdym polu - od spędzania czasu wolnego, przez wykonywanie obowiązków pracowniczych, aż po wyjazdy samochodem z nawigacją internetową. Dlatego właśnie warto dokształcać się w takich aspektach jak programowanie. Kurs Python oraz Java pozwoli poznawać tajniki wiedzy nie tylko dla osób obytych w temacie, ale także dla początkujących w tym zakresie. Dają one szereg możliwości do rozwoju zawodowego w przyszłości. Nie można również zapominać o grafikach komputerowych, którzy przykładają swoją cegiełkę praktycznie do każdego zdjęcia, animacji oraz designu strony w internecie.

Wiele możliwości

Oczywiście trudno cieszyć się z wybuchu pandemii, która od dwóch lat trzyma nas w dużej niepewności i braku możliwości planowania przyszłości. Nie można jednak nie dostrzec wielu szans, które w tym czasie otrzymaliśmy. Praca zdalna z pewnością stanowi zbawienie dla wielu dobrze zorganizowanych osób, dla których jeżdżenie do biura okazywało się często marnowaniem czasu. Podobnie wygląda sytuacja ze szkoleniami. Nie trzeba poświęcać wielu godzin na dojazd do innego miasta i siedzenia w jednej sali konferencyjnej. Wystarczy odpalić laptopa w swoim wygodnym fotelu i robić notatki z videokonferencji, która można odbywać się nawet na drugim końcu świata.