Rozwój osobisty – plany na 2022 rok

Rozwój osobisty – plany na 2022 rok

Początek nowego roku to doskonały moment, aby wyznaczyć cele na nadchodzące miesiące. Te mogą obejmować różne obszary naszego życia – od zawodowego, przez rodzinny, aż po osobiste. Przy ich formułowaniu nie można zapominać o kwestii rozwoju osobistego. Oto kilka ciekawych propozycji, które pomogą zaspokoić potrzeby związane z samodoskonaleniem.

Jak wydać książkę?

Napisanie własnej książki to doskonały sposób na rozwój wielu kompetencji jednocześnie – między innymi samodyscypliny, umiejętności zarządzania czasem oraz konsekwencji. Potrzebna będzie oczywiście umiejętność pisania, ale wbrew pozorom nie musisz być zawodowym pisarzem, aby stworzyć własne działa. Dzisiaj drukowaną książkę może wydać niemal każdy. Wystarczy wiedzieć, jak to zrobić.

Zatem, jak wydać książkę bez znajomości w branży wydawniczej? Odpowiedzią jest self-publishing. Rozwiązanie to cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, głównie za sprawą głośnych sukcesów wydawniczych kilku blogerów. Na czym w rzeczywistości polega samodzielne wydawanie książki? Autor jest nie tylko osobą odpowiedzialną za napisanie jej tekstu, ale również zlecenie druku, promocję, a nawet obsługę zamówień. W zamian za to, może liczyć na większe wynagrodzenie – zyskami nie musi dzielić się z wydawnictwem.

Techniki pamięciowe

Jest takie przysłowie, które głosi, że człowiek uczy się całe życie. Jak jednak pokazują wyniki wielu badań, skuteczność przyswajania nowych informacji spada z wiekiem. Wynika to z całej masy powodów, w tym również biologicznych. Nie bez znaczenia jest również to, że większość z nas po ukończeniu szkoły średniej lub studiów nie kontynuuje nauki, w jakiejkolwiek formie – przez co obniżają się zdolności mózgu.

Rozwiązaniem tego problemu są techniki pamięciowe. To specjalne narzędzia, które możemy wykorzystać do tego, aby nasz mózg szybciej zapamiętywał najważniejsze informacje.  Wykorzystywanie ich na co dzień znacznie zwiększa tempo nauki - niezależnie od tego, czego chcemy nauczyć się w danym momencie.

Języki obce

Niewiele jest rzeczy, które wpływają lepiej na rozwój ludzkiego mózgu niż nauka języków obcych. Już kilka lekcji wystarczy, aby aktywować w naszym ciele obszary odpowiedzialne za sprawne przyswajanie nowych informacji. W praktyce osoby, które regularnie uczą się obcych języków, osiągają również lepsze wyniki w nauce, a nawet w życiu zawodowym. Nowy rok to świetny moment, aby zapisać się lekcje językowe - im bardziej egzotyczny język wybierzesz, tym lepiej wpłynie to na osiągnięcia Twojego mózgu.