Tworzenie firmowej aplikacji w platformie low-code – na czym to polega? Sprawdźmy!

Tworzenie firmowej aplikacji w platformie low-code – na czym to polega? Sprawdźmy!

Dziś opowiemy o przełomowej technologii – rozwiązaniu, które stwarza ogromne możliwości biznesowe i rozwojowe dla firm z każdej branży. To szansa zarówno dla dużych korporacji jak i dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność. Ta szansa to low-code! Czym właściwie są platformy low-code i dlaczego każdy może za ich pośrednictwem tworzyć aplikacje? W jaki sposób obsługuje się aplikacje low-code? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat tej technologii informatycznej – zapraszamy do lektury!

Czym właściwie jest low-code?

Low-code lub inaczej no-code to technika programowania bez użycia kodu. Tak wiemy – zdanie to brzmi nieco abstrakcyjnie, jednak tak faktycznie jest – aby stworzyć aplikacje w ramach low-code, nie musisz napisać ani jednej linijki kodu. Aplikacje są tworzone w przejrzystym graficznym interfejsie – poprzez dodawanie poszczególnych modułów. Takie moduły mogą być odpowiedzialne za dodawanie danych klienta, wysyłkę czy koszyk zakupowy. Oczywiście – tworzenie aplikacji w taki sposób polega na powielaniu już gotowych rozwiązań. Warto jednak nadmienić, że każdy z modułów można modyfikować i dostosowywać jego działanie do własnych potrzeb. Layout aplikacji? Cóż, go również możemy stworzyć bez kodowania – po prostu importując do projektu gotowe pliki graficzne. Dziś tak naprawdę każda osoba umiejąca dobrze obsługiwać komputer, może tworzyć firmowe aplikacje dedykowane – jedyne czego potrzebuje to odrobina kreatywności i wolnego czasu. Nie musi natomiast znać zaawansowanych języków programowania. Z tego powodu z tego rozwiązania coraz częściej korzystają działy marketingowe – firmy nie muszą już zlecać zewnętrznemu programiście stworzenia aplikacji, bo mogą ją stworzyć we własnym zakresie.

Czy low-code odbierze pracę programistom?

Technika tworzenia aplikacji w oparciu o low-code jest znana już od ponad dekady – nic nie wskazuje na to, aby programiści mieli stracić pracę przez istnienie platform do tworzenia aplikacji. Tak jak wspomnieliśmy, w ramach low-code aplikacje są tworzone na podstawie łączenia gotowych modułów – każdy z nich jest gotowym fragmentem kodu. Wspomnieliśmy również, że każdy z tych modułów można modyfikować, jednak jedynie do pewnego stopnia. Jeżeli zależy nam na w pełni spersonalizowanej aplikacji, to stworzenie jej należy zlecić programiście. Fachowiec będzie w stanie w pełni dostosować funkcje oprogramowania do potrzeb firmy. Jeżeli jednak zależy nam na stworzeniu prostej aplikacji do kontaktu z klientem czy składania zamówień – to low-code jest wspaniałym rozwiązaniem!