Zawieszenie butów na kołku – i co dalej?

Zawieszenie butów na kołku – i co dalej?

Kariera profesjonalnego sportowca to przynajmniej kilkanaście lat wyrzeczeń, jeżeli liczymy od momentu wyjścia z wieku juniorskiego. Nie da się ukryć, że po 35 roku życia coraz mniejsza liczba piłkarzy wchodzi na swój absolutnie najwyższy poziom i pomału zaczyna swoje zejście ze sceny. Potrzebują oni planu na życie po karierze. Czasami nie chodzi nawet o kwestie finansowe, ale konieczność znalezienia sobie nowego zajęcia, do którego będą czuli pasję i zaangażowanie.

Wspomnienia na papierze

To co widzimy na zielonej murawie oraz medialne doniesienia są zaledwie wierzchołkiem góry lodowej, jeżeli chodzi o naszą wiedzę na temat piłkarskiego życia codziennego. Osoby te, pomimo bardzo dużych zarobków, są poddawane niekończącej się presji ze strony fanów. Powoduje to wiele ciekawych sytuacji w życiu prywatnym, ale także tym dziejącym się w szatni każdego zespołu. Dużym zainteresowaniem cieszą się biografie sportowców, które mają do przekazania wspomnienia dotyczące ich największych sukcesów oraz porażek. Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, ile kosztuje wydanie książki. Biografie piłkarzy cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Wykorzystanie kontaktów

Piłkarze w obecnie funkcjonującym świecie to zdecydowanie większa wartość, niż ich umiejętności kopania piłki. W dzisiejszych czasach mówimy tutaj o osobach publicznych, mających niesamowitą wręcz wartość dla wielu podmiotów. Często kluby zwracają uwagę nie tylko na ich talent, ale także na umiejętności sprzedania się w mediach społecznościowych. Transakcje pomiędzy klubami oraz pomiędzy klubem a zawodnikiem to niezwykle skomplikowane procesy, które wymagają wiedzy oraz odpowiednich kontaktów. Dlatego zdarzają się również piłkarze przechodzący po karierze w rolę agentów. Można ich porównać do pośredników w transakcji, jaką jest zakup lub sprzedaż piłkarza.

W garnitur i do studia

Telewizje szukają osób rozpoznawalnych, które mają coś ciekawego do powiedzenia. W ten sposób przyciągają do siebie znacznie większą liczbę widzów nie tylko podczas meczów, ale także studia oraz analizy taktycznej. Byli piłkarze nadają się do tej roli idealnie. Szczególnie dobrze widać to na Wyspach Brytyjskich, gdzie legendy klubów sprzed lat doskonale dostosowują swoje niewątpliwe sympatie do merytorycznych wartości każdego programu. W Polsce przez ostatnie kilkanaście lat cały czas poszukuje się osoby elokwentnej z bagażem piłkarskich doświadczeń.